ВРТИЋКЕ ГРУПЕ
Корисници наших услуга користе целодневни боравак у интервалу од 6.00 – 17.00.
Креирање васпитно образовног процеса са децом узраста од три година до полска у програм припреме за школу засниваће се на новим Основама предшколског васпитања и образовања „Године узлета“.
Наша Установа већ три године примењује нове Основе програма Године узлета. У васпитним групама ће се током године наставити са развијањем новом приступу планирања, праћења, реализације в-о рада , разумевању документовања и радити на усклађивању постојеће праксе са новим документима.
Имајући у виду да се програм гради у реалном контексту васпитно – образовне праксе и да се за дете програм манифестује као остваривање његове добробити кроз односе који се развијају са физички окружењем, вршњацима и одраслима у реалним ситуацијама делања, све активности биће усмерене на грађење заједничког разумевања праксе у свим групама, контекста који градимо и концепта који планирамо да развијемо.
Програм се реализује кроз развијање пројеката/тема по принципу пројектног приступа учењу. Сваки пројекат/тема траје зависно од правца развоја и надограђивања идеја , предлога, интересовања деце. Због динамичног и флексибилног приступа планирању, план не може бити направљен унапред за дужи временски период. Он се дограђује токомм започетог истраживања деце и одраслих на основу: иницијативе и предлога деце, консултовања са децом, предлога и идеја различитих учесника, увида васпитача о учешћу деце у активностима, промишљањима васпитача зашто је важно да се деца баве одређеним активностима, као и како то повезати са њиховим животним контекстом, ранијим доживљајима, искуствима и сазнањима.
Програм се прати и вреднује кроз документовање, чиме се омогућава видљивост програма, учења и развоја деце. Вредновање је саставни део праћења програма.
Процес праћења и вредновања обухвата:
– праћење учења и развоја детета и
– праћење као се развија програм
Сврха праћења детета није процењивање његових развојних могућности и постигнућа, него потпуније разумевање дететовог развоја и учења и на основу тога пружање сталне подршке добробити детета.
Сврха праћења развијања програма је континуирано грађење квалитета програма предшколског васпитања и образовања.
У праћење и вредновање су укључени васпитачи, родитељи и сви други који су учествовали на било који начин у развијању пројеката/програма, а деци се даје посебан значај и ради на развијању различитих начина за њиховим пуним укључивањем и консултовањем, како би се чуло и њихово мишљење и виђење сопственог учења и развијања програма. Консултовање са дететом се одвија кроз разговор, прављење фото и видео записа од стране детета, путем цртежа, мапе, тура кроз окружење које им је познато.
Процес учења и развоја детета се документује кроз: дечји портфолио којим се документује напредовање детета, дечја перспектива ситуације, активнсоти, догађаја, начини пружања подршке детету, посебно када су у питању деца из осетљивих група.
Дечји портфолио треба да садржи: различите скале и технике посматрања и праћења, групне и индивидуалне приче за учење деце, продукте деце током рада на сваком од пројеката који се реализују са децом и белешке одраслих, фотографије, видео и аудио записинастали у ситуацијама који су деци нарочито важни.
Развијање теме/пројекта се документује кроз:
Пројектни портфолио који садржи план развијања теме/пројекта и причу о теми/пројекту. Током развијања теме/пројекта васпитач израђује са децом почетне и процесне паное, документује фотографијама промене у физичкој средини, поједине активности деце у оквиру теме/пројекта, ситуације у којима се деца посвећено нечим баве, ситуације заједничког учешћа, места у заједници на којима су деца учила. Могући су и други начини документовања процеса развијања теме/пројекта, као што су заједничко прављење сликовница, видео клипова, брошура, потера, инсталација у простору. Користећи прикупљену документацију током процеса раазвијања теме/пројекта васпитач прави причу о пројекту са пратећим фотографијама.
Вредновање квалитета реалног програма подразумева заједничко преиспитивање квалитета програма кроз вредновање реалног програма у његовим носиоцима: средина за учење, квалитет односа, заједничко учешће, подршка диспозицијама за учење, инклузија, различитост и демократске вредности, сарадња са локалном заједницом и породицом.
Оваква врста самовредновања не служи занпроцену рада васпитача и стручног сарадника, већ служе за заједничко промишљање и евентуална промена праксе.
Васпитно образовни рад на узрасту од 3 до 5,5 година реализује се у осам васпитних група:
1. Млађа група – ЗВОНЧИЋИ
Васпитачи: Биљана Јовановић и Данијела Коларевић
2.Млађа мешовита група 1 – БУБАМАРЕ
Васпитач Вера Конатар и медицинска сестра-васпитач Гордана Прокић
3. Млађа мешовита група 2 – ОБЛАЧИЋИ
Вапитач Марија Јањић и медицинска сестра-васпитач Славица Богдановић
4. Млађа мешовита група 3 – ЖИРАФИЦЕ
Васпитач Јасмина Марковић и медицинска сестра-васпитач Ирена Пјевић
5. Средња група – СРЦУЛЕНЦА
Васпитачи: Бранка Јовановић и Милица Обрадовић
6. Старија група – ЦВЕТИЋИ
Васпитач: Весна Крсмановић и Сања Митровић
7. Старија мешовита група – СМАЈЛИЋИ
Васпитачи: Мирјана Јаковљевић и Милена Томић
8. Полудневна мешовита група на Варди – ЛЕПТИРИЋИ
Васпитач: Теодора Стаматовић
РЕЖИМ ДАНА
Време | Активност |
6,00 – 8,00 | пријем деце, јутарње окупљање, игра и организоване активности у просторним целинама, јутарње вежбање, моторичке активности |
8,00 – 8,30 | Доручак |
8,30 – 11,00 | васпитно – образовне активности на реализацији програма; организоване активности у соби, рад по просторним целинама, индивидуалне активности, рад у малим групама, рад у паровима; организоване активности на отвореном простору; |
11,00 | Ужина |
11.30 – 14,00 | Поподневни одмор |
14,00 – 14,30 | Ручак |
14,30 – 16,00 | игра и организоване активности по просторним целинама, мирне активности, цртање, друштвене игре, причање прича, игре памћења… завршно окупљање |
до 17,00 | игра и испраћај деце |